Z80 Számítógép múzeum

A 80-as évek legnépszerűbb számítógépe a C64 mellett a Spectrum volt. Hatalmas software választékkal rendelkezett, mind játék, mind felhasználói alkalmazások tekintetében. Rengeteg (főleg külföldi) oldal foglalkozik vele. Viszont a szintén Z80-as processzort tartalmazó Enterprise-t kevesebben ismerik. Egy rendkívüli képességekkel bíró számítógép, sajnos lényegesen kisebb software-parkkal. A programok jelentős részét lelkes amatőrök készítették. Mivel a processzor azonos volt a két gépben, rengeteg Spectrum játék-átirat létezett Enterprise-on, ezért a Spectrum, és az Enterprise rajongók is sok ismerős programot találhatnak az oldalon. A C64 tulajdonosoknak is érdemes körülnézni a játékok között, a programok több mint fele ismerős lesz nekik is!



Az oldalról letölthető "anyagok" RAR-al vannak tömörítve! Aki nem használ file-kezelő programokat, az a www.rarlab.com címről töltheti le a kicsomagoláshoz a Winrar programot!


Az oldal linkje:
http://www.ep128.hu/


Hardware
Képek
Emulátor
Játékok
Játékok (Ep64)
Demo
Util
Zene
Könyv, újság

Hardware
Képek
Emulátor
Játékok
Demo
Zene
Könyv, újság

ZX81 játékok Link-ek

Manjaro Napló




A blogról röviden…

Egy veterán linuxos kalandozásai a Manjaro Linux világában. Olvashattok mindenféle leírások, programismertetőket, hasznos és haszontalan dolgokat. Kezdőknek és haladóknak egyaránt.
Jelenleg a Manjaro i3 rendszerét használom és leírásaim egy része is erről szól.
Ha valamilyen kérdésetek van a rendszerrel kapcsolatban, akkor írhattok nekem a Kapcsolat oldalon keresztül. Angolul tudóknak pedig ajánlom a hasznos linkek külföldieknek részét.

Az oldalról

Ezt az oldalt azért hoztam létre, hogy minél több Linux felhasználóval megismertessem a Manjaro Linux lehetőségeit, és népszerűsítsem ezt a fantasztikus disztrót.

TÉMÁK

Az alábbi témákban olvashattok majd bejegyzéseket:
Hírek: Hírek a Manjaro Linux-szal kapcsolatban. Frissítések, újabb közösségi változatok, stb.
Hogyanok: Tippek és trükkök tárháza, problémamegoldások részletes útmutatóval, kezdőknek és haladóknak is.
Játékok: Érdekesebb Linux-os játékok ismertetője. A Manjaro Linux-on kiválóan lehet játszani. Támogatott a Steam, GOG és szabad szoftveres játékok is. Windows-os játékok Wine és PlayOnLinux segítségével.
Programok: Felhasználói programok ismertetése és telepítése, amely hasznos lehet mindenki számára.
Testreszabás: Különböző témák ismertetője, amivel egyedivé szabhatod a Manjaro Linux-ot.
Általános: Minden, ami nem illik bele a többi kategóriába.

Az oldal linkje:
https://manjaronaplo.wordpress.com/

Unix/Linux (*niX) Collection

Egy egészen elképesztő gyűjtemény a unix és a linux világából.

Rengeteg dokumentáció és írás, manuál található meg itt, természetesen angol nyelven, szóval némi szakmai nyelvtudás ajánlott.

*nix Notes Collection

"Knowledge is power"
        
- Where are the Windows?
- They are on the walls.
In the world that Gods want to profit from the Windows,
  you will bump into walls wherever you go.
Welcome to the real world, in which functionality can cooperate
  arbitrarily, and information flow throw them without barriers.
However, newcomers to this world might feel lost
  without Windows to look at and go through,
Knowledge is the only thing you need, and the power
  to navigate in this kingdom of freedom. 



Az oldal linkje:
http://xpt.sourceforge.net/

Kernel dokumentáció

A minap szükségem lett volna a headers install pontos megfogalmazására és akkor jutott eszembe, hogy ezt a linket is érdemes lenne egy külön leírásban megosztani itt az oldalon, hiszen biztosan sokan vannak, akik kicsit mélyebben érdeklődnek a linux kernel mélyebb rétegei iránt.

A kernel dokumentációs oldal linkje:
https://www.kernel.org/doc/Documentation/

A kernel építés doksija - itt található közvetlenül a headers_install.txt is:
https://www.kernel.org/doc/Documentation/kbuild/

FreeBSD



A BSD UNIX(R) alapjain

A FreeBSD(R) napjaink szerver, asztali és beágyazott számítógépeinek operációs rendszere.

A FreeBSD kódbázisa több mint harminc év folyamatos fejlesztésének, munkájának és optimalizálásának eredménye.

 Jelenleg egyéni fejlesztők egy nagyobb csoportja tartja karban.

A FreeBSD legfontosabb jellemzői többek közt a fejlett hálózatkezelés, a kifinomult biztonsági lehetőségek és a világszínvonalú teljesítmény, amelyet a világban számos forgalmasabb kiszolgáló, hatékony beágyazott rendszer és tárolóeszköz használ.

SliTaz

A SliTaz egy kicsi és gyors operációs rendszer, ami saját csomagkezelővel rendelkezik és ezen felül pedig nagyon ötletes, egyedi megoldásokból sincs hiány.

A saját szavaikkal:

About SliTaz

Small, fast, stable and easy to use!

Introduction to the project

SliTaz GNU/Linux is a free operating system working completely in memory from removable media such as a CD-ROM or USB key. It is light, speedy and fully installable on a hard drive. SliTaz is distributed in the form of a LiveCD that you can easily burn to a cdrom and boot from. When the system is running you can eject the LiveCD and use your CD drive for other tasks. The Live system provides a fully-featured, working graphical distro and lets you keep your data and personal settings on persistent media. The system can be extended with the Tazpkg package manager and security updates are provided for the cooking and stable versions.
SliTaz project provides free technical support to users through the Mailing list (i18n list) and the English Forum. You can also contact us for more information, suggestions, or comments using the list or directly by mail: <devel at slitaz.org>


A disztró weboldala:http://www.slitaz.org/


Devuan linux

A systemd rendszerkomponens körül kialakult viták miatt egy csapat elkötelezett fejlesztő kilépett a Debian csapatából és megalkotta saját, immáron systemd mentes operációs rendszerét Devuan néven.




Egészen pontosan, idézve saját, angol nyelvű megfogalmazásukat a főoldalról:



Welcome to DevuanDevuan GNU+Linux is a fork of Debian without systemd. Devuan’s stable release is now2.0.0 ASCII. The 1.0.0 Jessie release (LTS) has moved to oldstable status. Since thedeclaration of intention to fork in 2014, infrastructure has been put in place to support Devuan’s mission to offer users control over their system. Devuan Jessie provided a safe upgrade path from Debian 7 (Wheezy) and Debian 8 (Jessie). Now Devuan ASCII offers an upgrade from Devuan Jessie as well as a transition from Debian 9 (Stretch) that avoids unnecessary entanglements and ensures Init Freedom.
Devuan aliases its releases using minor planet names as codenames. Devuan file names follow this release naming scheme.

A projekt weboldala:
https://devuan.org/


LFScript BuildISO - manual

Ezt a nagyszerű technikai leírást kénytelen vagyok így elmenteni, egy ilyen bejegyzés formájában, mivel az eredetit már törölték.

Ugyan angolul van, de egy elég jól áthlátható és közérthető írás, ezért muszáj megmentenem, hiszen egy nagyszerű leírás és nagyon értékesnek tartom.
Hogyan készítsünk SquashFS fájlrendszerű csomagból ISO fájlt? Íme:

W3resource

Biztos sokan ismerik az alábbi oldalt, talán a nyílt forrású szoftverek világában járatosak számára korántsem ismeretlen, de azért mindenképpen érdemes említést tenni róla.

Kezdetben a webfejlesztők számára tartalmazott rengeteg segítséget, de mára rengeteg egyéb területről rendelkezik nagyon jó és szemléletes példákkal.

Saját szavaikkal:
Founded in October 2008, live from 7th February 2011, w3resource.com was created aiming to be the largest online web development resource which beginners can use as a comprehensive learning resource and experienced web developers can use it a reference.
w3resource regularly update it's content.
While creating the site we have tried to be thorough and we continuously put our efforts to improve the quality of the content.
w3resource.com is created by a team of developers based in Burdwan, WestBengal, India. You may contact us on mail w3resource[at]yahoo[dot]com.
w3resource.com is not related with W3C by any means except some of the topics taught by w3resource follows standards maintained by W3C.

Az oldal linkje:
https://www.w3resource.com/

Tutorialspoint

 Egy egészen elképesztő méretű portál, szinte minden fejlesztői környezet megtalálható.

Ha valaha megszeretted volna ismerni a kódolás, programozás rejtelmeit, akkor ez biztosan egy jó kiinduló pont lesz számodra.
Azon kívül, hogy szinte minden programozási segédanyag elérhető, kiváló példák és tutoriálok találhatók meg az oldalon, rendelkezik online futtatási lehetóséggel, tehát akár azonnal kipróbálhatod a saját alkotásodat, illetve tanulhatsz iskolai, muinkahelyi gépen anélkül, hogy bármit telepíteni kellene.

Az egyik legjobb ilyen projekt a képességek és a programozói tudás fejlesztésére.

Az oldal természetesen, ahogy az a nevéből is sejthető, sajnos angol nyelven van, ám előnye, hogy nagyon könnyen kiismerhető, mivel egyszerű és logikus a felépítése.


Link: https://www.tutorialspoint.com

Programming Tutorials and Lecture Notes

Nyilván aki  nyílt forrású programokat és alkalmazásokat használ, az könnyen kerülhet a programozáshoz közel, persze ez nem törvényszerű.

A lényeg, a mai nap folyamán, ahogy a neten bóklásztam, találtam egy nagyon szuper oldalt, ahol rengeteg jó és olvasmányos leírás és példa található kezdő programozók számára és újrakezdőknek.

Az oldal nyelve angol, mint ahogy nagyon sok minden az informatika és a komolyabb technikai írások esetén, de ezt már ezen a szinten elvárás is talán, hogy meg kell tudni érteni.

Egyszóval remek kis oldal, de ami a legjobban tetszik az a kinézet.
Itt nem kell félnünk semmilyen hiányzó plugintól, az tutti.
:-D

Az oldal linkje: http://chortle.ccsu.edu/

freshfoss


     A legfrissebb hírek, változások a nyilt forrású, ingyenesen elérhető szoftverek világából.

Bizonyára sokakat érdekel és már sokan ismerik is minden bizonnyal, hiszen egyszerre láthatjuk, egyhelyen a szoftverekkel kapcsolatos frissítéseket, verzió váltásokat.

         Jó olvasgatást!

Link:  https://freshfoss.com/

Az oldal hírei közvetlenül: https://freshfoss.com/feeds/freshfoss.rss

Enlightenment projekt

Egy kezdetben ablakkezelőként indult projekt, ami mára teljesértékű felhasználói felületté nőtte ki magát.

Kicsit bővebben angolul:

Enlightenment started as a project to build a Window Manager for X11. That was way back in 1996. It has grown much since. It still produces this Window Manager, but it has evolved to also cover Mobile, Wearable and TV UI needs for projects such as Tizen as well as the traditional “desktop” UI. We still push out releases, so see our download page for more details on the latest releases, or see our contribute page for source code repositories in their latest development state.

It also is in the transition from X11 to Wayland. We are fully committed to moving to Wayland eventually as this is definitely the future of the graphical display layer on Linux.

We still primarily support Linux for Enlightenment, but there is some effort (based on help and support from users and some developers) to support the BSDs.
Libraries

Link:  https://www.enlightenment.org/

Liquorix Kernel

A Linquorix egy eredetileg debianra és debian alapú rendszerekre (tehát Ubuntu, Linux Mint, Sparky linux, stb…) kifejlesztett, angolul disztrókernelnek is nevezett, komplett kernel csomag, ami már Arch linux portolással is rendelkezik és gondolom, hogy még többen vannak, akik merítenek a megoldásaikból, ha nem is teljes implementációt hajtanak végre.

A projektnek egy fő célja van, a teljesítmény.

Egy játékokra és multimédiás célokra használt számítógépből kihozni a legjobbat.

Link: https://liquorix.net/

KNOPPIX

Sok informatikus kedvence a kiváló hardverfelismeréséről, szoftverválogatásáról és stabilitásáról ismert Knoppix, de ezt nyilván inkább mindenki maga döntse el személyes tapasztalatai alapján.

A weboldalon megtalálható leírás:

What is KNOPPIX®?

KNOPPIX is a bootable Live system on CD, DVD or USB flash drives, consisting of a representative collection of GNU/Linux software, automatic hardware detection, and support for many graphics cards, sound cards, SCSI and USB devices and other peripherals. KNOPPIX can be used as a productive Linux system for the desktop, educational CD, rescue system, or adapted and used as a platform for commercial software product demos. It is not necessary to install anything on a hard disk. Due to on-the-fly decompression, the CD can have up to 2 GB of executable software installed on it (over 9GB on the DVD "Maxi" edition). 

Link:  http://www.knopper.net/knoppix/index-en.html

Az oldal hírei: http://knopper.net/news.rss

Softpedia Linux



Friss hírek a linux világából és a legfrissebb, ingyenes szoftverekről szóló ismertetők.

Naprakész, nagyon informatív és gyakorlatilag egy ideje az egyik kedvenc híroldalam.

A library of over 95,000 Linux applications and modules, mostly open source (free software)


Link: http://linux.softpedia.com/

Az oldal hírei - feedhttp://linux.softpedia.com/backend.xml

Linux From Scratch!


Hogyan építhetsz teljesen a nulláról egy saját linux disztribúciót?
A válasz az LFS projekt weboldalán található!

                 Welcome to Linux From Scratch!

Linux From Scratch (LFS) is a project that provides you with step-by-step instructions for building your own custom Linux system, entirely from source code.

Currently, the Linux From Scratch organization consists of the following subprojects:

   LFS :: Linux From Scratch is the main book, the base from which all other projects are derived.
   BLFS :: Beyond Linux From Scratch helps you extend your finished LFS installation into a more customized and usable system.
   ALFS :: Automated Linux From Scratch provides tools for automating and managing LFS and BLFS builds.
   CLFS :: Cross Linux From Scratch provides the means to cross-compile an LFS system on many types of systems.
   Hints :: The Hints project is a collection of documents that explain how to enhance your LFS system in ways that are not included in the LFS or BLFS books.
   Patches :: The Patches project serves as a central repository for all patches useful to an LFS user.

Link: http://www.linuxfromscratch.org/

Damn Small Linux

A DSL, azaz Damn Small Linux talán az egyik legnagyobb elismerést kiváltó, igazán apró rendszer volt a maga 50 MB méretével és mindezt úgy, hogy hivatalosan a futtatásához elegendő volt egy 486DX PC 16MB Ram memóriával, ami már a megjelenésének időpontjában is igen kevésnek számított.

Sajnos, mára már teljesen kihalt a projekt, de a weboldal még működik egyfajta szomorú mementóként  :-D

Link:  http://www.damnsmalllinux.org/

Advanced Linux Sound Architecture (ALSA) project homepage



Advanced Linux Sound Architecture (ALSA) project homepage

A linuxos hangrendszer. 

Miután az OSS licenszelési problémák miatt kikerült a linux kernelből, a teljesen ingyenes ALSA hang és midi rendszer váltotta fel a 2.6 -os kerneltől kezdve, a korábbi OSS rendszert emulációs rétegként továbbra is támogatva.

 Napjainkra ugyan sok program már az új PulseAudio -t használja, de a fizikai eszköz megszólaltatásához még mindig az ALSA kernel modul adja a tényleges hozzáférést.

Link: http://www.alsa-project.org

LinuxSarok Blog




Üdvözöllek !

Mint bizonyára már tudod, a Linux-alapú rendszerek népszerűsége egyre nagyobb, köszönhetően az aktív fejlesztéseknek. Szinte már mindenki hallott valamilyen Linux-disztribúcióról vagy hasonló rendszerekről. Mindezek mellett ne felejtsük el, hogy egy Linux-alapú rendszer nyílt- és szabad forráskódú alkalmazások nélkül mit sem ér.
A Linuxsarok célja, hogy átfogóbb útmutatót adjon a Kedves Felhasználónak a Linux-világához kapcsolódó témákhoz.

Kellemes időtöltést, jó böngészést!

Baráti Üdvözlettel,

Porcsin László

Link: https://linuxsarok.hu/

Az oldal hírei - blog feedhttps://linuxsarok.hu/feed/

Linux & SteamOS gaming community | GamingOnLinux



 Játékokkal kapcsolatos hírek, Közösségi információk, leírások, minden ami linuxjáték.
GamingOnLinux is the home of Linux and SteamOS gaming. Covering Linux Games, SteamOS, Reviews and more.

Link: https://www.gamingonlinux.com/

Az oldal hírei - feedhttps://www.gamingonlinux.com/article_rss.php

LWN.net

Angol nyelvű Linux híroldal olvasóktól olvasóknak.

How did LWN get started?
When LWN was initially designed, at the end of 1997, it was intended to be an attention-getting side project of a new consulting company called Eklektix, Inc. The initial editors (Elizabeth Coolbaugh and Jonathan Corbet) wanted to share the results of their efforts to keep up with developments from all over the Linux community. Over the years LWN has grown with Linux and become one of the definitive Linux news sites.

Where does LWN get its information?
We spend an unbelievable amount of time wandering the net in search of interesting developments to cover for our users. We also depend heavily on tips from our users; see the next section on how to send in something you have seen.

Link: https://lwn.net/
Az oldal hírei: https://lwn.net/headlines/newrss

NetbootCD

Egy olyan TCL alapú kis linux, ami lehetővé teszi, hogy más linux disztrók netes telepítőjét letöltsük és futtassuk. 

Az oldal saját szavaival:
NetbootCD is a Linux live CD based on Tiny Core Linux. The live CD allows the user to download and run one of several Linux netboot installers, which can install a full GNU/Linux system with only a hard drive and Internet connection. 
Some of the distributions supported by NetbootCD are prerelease distributions (such as Debian testing) or development/rolling-release distributions (openSUSE Tumbleweed, Fedora Rawhide, Debian sid.) Because NetbootCD downloads the latest installer, which in turn downloads the latest system components, you can install a fully up-to-date system without burning a new CD.


Az oldal linkje:

Az oldal hírei:

The GNU Operating System and the Free Software Movement

Gyakorlatilag alig van olyan informatikai szakember, főként a nyílt forrású szoftverekkel foglalkozók között, aki ne ismerné a GNU projektet. 

Lényegében ez alkotja a linux kernellel közösen a legtöbb ingyenes disztribúciót. 

Since 1983, developing the free Unix style operating system GNU, so that computer users can have the freedom to share and improve the software they use.

Az oldal linkje:
https://www.gnu.org/

A hírek közvetlen RSS feed:
https://planet.gnu.org/rss20.xml

BeLin - Beszélő Linux

Miért készült a BeLin és miért pont ez a neve? 

A cél az volt, hogy mintegy alternatív lehetőségként a látássérült felhasználók ki tudják használni a Linux operációs rendszer nyújtotta lehetőségeket. 
Az Ubuntu név a Canonical bejegyzett védjegye, így a kiadásnak más nevet kellett választani. 

A BeLin név a Beszélő Linux név rövidítése. 

A rendszer számos akadálymentesen használható alkalmazást tartalmaz. 

Néhány ezek közül a teljesség igénye nélkül: 
  • A Firefox webböngészővel kényelmesen internetezhet, az ingyenes Libreoffice irodai programcsomag segítségével Microsoft Office dokumentumokat, táblázatokat szerkeszthet és jeleníthet meg, 
  • a Pidgin üzenetküldő alkalmazással számos azonnali üzenetküldő protokoll használatával cseveghet másokkal, 
  • a Thunderbird levelezőprogram segítségével elektronikus leveleket küldhet és fogadhat, RSS hírcsatornákat böngészhet.


Linux Hogyanok Blog

Linux Hogyanok Blog Információk 

Ha szeretnél a blognak te is írója lenni akkor jelentkezhetsz itt: linuxhogyanok kukac gmx pont com 

Olyan emberek jelentkezését várom, akik szeretnének linuxos cikkeket írni vagy fordítani. 

Azok is jelentkezhetnek, akik csak alkalmanként írnának valamit linuxos témában.


Az oldal linkje:

Hírek RSS fedd:

Haiku OS

A nagy elismerésnek örvendő és közkedvelt BeOS nyílt forrású utódja. 

Jelenleg is folyamatos fejelsztés alatt áll. 

Haiku is an open-source operating system that specifically targets personal computing. Inspired by BeOS, Haiku is fast and easy to learn but very powerful.

 Az oldal linkje:

Hírek:

A HomeLAB

Magyar Apple is lehetett volna... ? 


A HomeLAB gépet két testvér, Lukács József és Endre tervezte. 

Ez volt az a vállalkozás, amelyik 1978-ben 300 dollárért kínált egészen kitűnő számítógépet CHALLANGER néven (akkor a többiek, az APPLE, TANDY, COMMODORE még mind 700 dollár fölött voltak!)


A HT számítógépek

A HT számítógépeket a Híradástechnika Szövetkezet által 1983-tól 1986-ig gyártott HT-1080Z, HT-2080Z és HT-3080C típusjelű gépek alkotják . 

Ezek közül a legnépszerűbb a HT-1080Z típus volt. 

Sikerét annak is köszönhette, hogy a visszafogott tőkés import és a COCOM miatt rendkívül kevés nyugati számítógép került hazánkba. 


PRIMO

A PRIMO a 80-as évek számítógépei közül egy, a SZTAKI által fejlesztett 8 bites gép volt, Z80-as processzorral és szerény, ám a megvalósítás szempontjából igen csak figyelemreméltó hardver adottságokkal. 

És még mondják azt, hogy nem volt korszerű mezőgazdaságunk.
A sárisápi "Új Élet" Mezőgazdasági Termelőszövetkezetben szerelték össze a gépeket :) 


Videoton computer ( TVC )

A Videoton computer (TVC) az egyik legnépszerűbb Magyarországon összerakott 8 bites számítógép.
A Commodore 64 riválisának szánták, de későn jött ki és viszonylag kevés szoftver volt hozzá. 

Színvonalban több dologban jobb volt a riválisánál, de már nem tudott elterjedni.


Linuxforum.hu | kérdezni szabad | 2001 óta

Számos disztribúcióval és linuxos kérdésekkel foglalkozó hírportál és fórum. 
Az egykoron szebb napokat látott linuxforum.hu napjainkban talán már nem rendelkezik akkora rajongó táborral, de azért azt ki kell emelni, hogy 2001 óta létezik és számos kérdéssel kapcsolatban találhatunk itt válaszokat.

Az oldal linkje:
https://www.linuxforum.hu/


A hírek közvetlen linkje:
https://www.linuxforum.hu/feed/


AROS Research Operating System

AROS Research Operating System 

A projekt gyakorlatilag a nulláról, teljesen újraírja az Amiga operációs rendszerét és a cél végül egy nyílt forrású, az eredeti 3.1 -es OS -el API szinten megegyező rendszer elkészítése több különböző géptípusra, platformra, pl.: x86, PowerPC, Alpha, Sparc, HPPA  

Érdemes kipróbálni és nem csak retró őrülteknek! Nekik egyébként is kötelező! :-D


Az oldal linkje:
http://aros.sourceforge.net/


A hírek linkje - RSS feed:
http://aros-exec.org/modules/newbb/rss.php


>>> ReTRoTiMe << Retro számítógépek és konzolok lelőhelye és információs bázisa

Retrotime.hu 

Heti rendszerességgel összednek és bemutatnak új kütyüket és készülő játékokat. 

Igazi retró fanoknak való oldal írásokkal, cikkekkel, fórummal és letöltésekkel. 

Van itt c64, amiga, konzol, játékok és hardware hírek, szinte minden, ami szem, szájnak ingere.


Az oldal linkje:


BME Unix/Linux wiki

Ez a wiki elsősorban a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karán oktatott Unix/Linux kiszolgálók üzemeltetése című választható tárgy (Neptun-kód: VITMJV28) segédanyaga szeretne lenni. 

Másodsorban természetesen nincs akadálya, hogy ezzel a témával kapcsolatos (elsősorban magyar nyelvű) anyagok kerüljenek fel rá. 

Az angol nyelvű anyagok számára rendelkezésre áll egy "En:" wiki namespace. A wikit csak a regisztrált felhasználók szerkeszthetik, de bárki regisztrálhatja magát (a sok spam miatt átmenetileg csak magyarországi IP-címről). 

A szerkesztéssel kapcsolatban a User's Guide szolgál (angol nyelvű) útmutatással. 


 Az oldal linkje:

Linux sunxi

Ezen az oldalon gyakorlatilag minden jelenleg létező ARM alapú disztró megtalálható, ami az Allwinner ARM chipjeihez készült, ezek a sunxi jelölésű procik. 

Eredeti nyelven: 

What is sunxi sunxi represents the family of ARM SoCs from Allwinner Technology, a Chinese fabless semiconductor company. 
Their best known products are the sunxi SoC series, such as the A10 (sun4i), A13 (sun5i) and A20 (sun7i) chips, which were very successful in the low-budget tablet market. 

See Allwinner SoC Family for more information on the different Allwinner chips. 

Az oldal linkje:

Archive of Operating Systems

Egy nagyon érdekes oldal, ami azt tűzte ki célul, hogy megőrzi azokat a rengeteg munkát és fáradságot nem kímélve létrehozott projekteket, operációs rendszereket az utókornak, amelyek mára már teljesen kihaltnak tekinthetők, vagy megszűntek. 

Eredeti nyelven: House of open-source operating systems. 
Archive of Operating Systems mission is saving the great job of many great people whose created Open Source and/or Freeware operating systems. 

The systems we archive are based on Linux, BSD, DOS, Solaris, and other, independent technology.

Az oldal linkje:

Az oldal RSS feeed -je:

Linux parancsok, kezdõknek - letix

Jelen leírás Debian GNU/Linux alatt tesztelt és használható parancsokat tartalmaz, a teljesség igénye nélkül.
A dokumentum tartalmát csak saját felelősségedre használd!
Szabadon terjeszthető a forrás és szerző megjelölésével.
Jó tanulást!

 Utolsó frissítés.: 2018-01-04 letix Changelog

Linux parancsok, kezdőknek

Az első lépések
Könyvtárszerkezet
Állománykezelés
Rendszeradminisztráció
Folyamatok
Időzített parancsfeldolgozás
Kernel, modulok,fordítás
Csomagkezelés
Hálózat
Bash programozás
     Érdekes/hasznos bash scriptek -experimental-
Egyéb programok
Saját leírások:
     mdadm - RAID alapok
     RAID1 készítése élő rendszeren
     Adatmentés sw. RAID1-et alkotó HDD-ről
     Local repository készítése apt-mirror segítségével
     Távoli mappák felcsatolása SSHFS használatával
     Távoli FTP felcsatolása lokális fájlrendszerbe
     iSCSI Target létrehozása, Initiator beállítása (IET)
     Rsync használata
     iptables alapok
     Fájlátvitel SCP segítségével
Hasznos linkek

Az oldal linkje:    
http://www.letix.hu

Linuxvilág magazin archívum

A Linuxvilág magazint 1999-ben alapította Szy György, a Kiskapu Kiadó tulajdonosa azzal a céllal, hogy a magyar linuxos közösségnek is legyen olyan fóruma, ahol anyanyelvén olvashat nyílt forrású szoftverek fejlesztésével és használatával kapcsolatos információkat. 


A lap kezdetben jobbára az amerikai Linux Journal cikkeinek fordítását közölte, de hamar megjelentek benne magyar szerzők írásai is. 
Ez a folyamat 2005-ben eljutott odáig, hogy egyes lapszámokban már kizárólag "magyar eredetű" írások jelentek meg, vagyis a lap elérte nagykorúságát. 
Éveken át abban reménykedtünk, hogy ezzel a tartalmi fejlődéssel párhuzamosan egyszer csak szélesedni kezd az a piac is, amely fizetni tud és akar is egy ilyen termékért. 
Ez az áttörés sajnos egészen eddig nem következett be, és bár elképzelhető, hogy épp az utolsó pillanatban adjuk föl, de nyolc év az nyolc év. 

Hölgyeim és uraim! Ez volt a Linuxvilág: 8 év, 78 szám, körülbelül 1500 cikk.



Link:
http://linuxvilag.pbk.hu

A Linuxvilág magazinok az alábbi linken PDF formátumban letölthetők:
https://retroujsag.com/adatok/retroujsag/linuxvilag/

Magyar Commodore64 H.Q.


Magyar Commodore64 H.Q.

Talán az egyik legismertebb és leg elismertebb C64 gyűjtemény a magyar weben.

Elképesztő mennyiségű játék rom, leírás, információ és remek letöltési linkek.

Retró fanoknak, commodore mániákusoknak kötelező, mindenki másnak pedig nagyon ajánlott, hiszen amelett, hogy egy igazi gyöngyszem ez az oldal, az IT történelem egy fontos darabkáját őrizgeti!

Az oldal linkje:
http://c64hq.hu/

Tóth Krisztián szoftverfejlesztő

Tóth Krisztián szoftverfejlesztő blogja.


C64 -es játékok webre történő átírása, c64 játék gyűjtemény, retró pc és c64 -es játékokkal kapcsolatos írások és egyéb érdekességek, retró fanoknak kötelező!

http://blog.krissz.hu/

A c64 -es oldalának közvetlen linkje:
http://c64.krissz.hu/

Dos játékok és programok tárhelyei

Dos játékok és programok tárhelyei

Szerző: willy36
Sziasztok !

Teljesség igénye nélkül, felmerült egy kérés, hogy MS-DOS játékok és programok sok embert érdekelnének itt, így a saját kotorászos helyeimet megosztom Veletek !
Lehet hozzáírni, véleményezi, bármit, amit hozzá tudtak adni, csak témaindításnak szántam.
Ide nem tettem be online játszható helyeket, csakis letöltésre való oldalakat.

Népszerű bejegyzések